Víno robím metódou riadeného ničnerobenia

Víno robím metódou riadeného ničnerobenia

  • Posted by marian
  • On 6. jún 2015
  • Comments
  •  

Začiatkom apríla som po dlhšom čase navštívil vinára Braňa Bahnu. Braňo vinárči v mestečku Svätý Jur, ktoré sa nachádza v Malých Karpatoch neďaleko Bratislavy. Tento krát ma prilákala riadená ochutnávka jeho vín. Zatúžil som zistiť, ako sa darí vínam, pri ktorých zrode som mal možnosť pár dní pomáhať aj ja.

Braňo Bahna je remeselný vinár a v súčasnosti sa venuje výhradne výrobe odrodovo čistých – prírode verných vín. Čo si pod tým predstaviť? Dbá o to aby vinič a hrozno, z ktorého vyrába víno neboli zaťažované umelo vytvorenými chemickými prípravkami, nepoužíva komerčné kvasinky – víno necháva kvasiť spontánne a okrem stabilizácie nepatrným množstvom oxidu siričitého víno neošetruje žiadnymi enologickými prípravkami.

“Víno robím metódou riadeného ničnerobenia“

 

 

 

S nadsázkou hovorí, že “v pivnici som nebol od decembra.“ Vínu chce nechať čas aby si samé našlo svoju cestu. Pomáha mu iba minimálne, alebo v nevyhnutných prípadoch. Starosť mu môže robiť iba to, že ho kvôli nižšej produkcii nedokáže vo väčšom množstve udržať dlhšie ako jeden rok.

Braňova cesta k vínu nebola úplne priamočiara, hoci víno študoval na strednej vinohradnícko-ovocinárskej škole v Modre. Ako s úsmevom spomína na svoje vinárske začiatky: “Robil som vo vinárskom ústave kde som mal na starosti skartovanie vín. Skartoval som ich naozaj dôkladne :)“. K výrobe prírode verných alebo aj autentických vín si našiel cestu až časom. Dá sa povedať, že dnes je to jeho životná filozofia.

 

Braňo je aj výborný rečník

Braňo je aj výborný rečník

 

“Chcem zažiť ako chutí víno bez vonkajších vplyvov“

 

 

 

Komerčné kvasinky údajne ovplyvňujú charakter vína (vôňu aj chuť) do prvého roka života vína. “No dobre, ale väčšina Slovenských vín sa do jedného roka aj vypije.“, hovorí Braňo. Selektované komerčné kvasinky stierajú rozdiely vo vínach, ktoré im dáva jedinečnosť lokality kde sa hrozno urodilo. “Vplyvy lokality sú jedinečné, ale žiaľ nie sú jasne opísateľné a definovateľné.“

“Moje vína nie sú určené na výstavy moderných vín“

 

 

 

Bio produkcia hrozna je jedným zo stavebných pilierov autentického vinára. “Dostávame toho do seba skutočne veľa; z internetu :); z potravín, aspoň to vlastné hrozno by sme si mali uchrániť.“ Pokusy s bio postrekmi robia aj veľké vinárstva a naozaj im fungujú. “Majú už aj skúsenosť, že tam, kde proti múčnatke nezaberali žiadne kombinácie chemických postrekov, im hrozno zachránilo tzv. kokosové mydlo.“

“Vinič sa v Malých Karpatoch doslova trápi“

 

 

 

V Malých Karpatoch vinič rastie na veľmi chudobnej kamenistej pôde. Doslova sa trápi. “Pôda je síce chudobná na živiny, ale zase bohatá na látky ako je draslík, fosfor či sodík. Tieto pochádzajú zo žuly a je to v našich vínach aj cítiť. Naše výnosy hrozna sú nižšie, ale má vysokú kvalitu. Malokarpatská vinohradnícka oblasť je jediná na Slovensku, ktorá je na žulách.“

Názorná ukážka pôdnej vzorky z Malých Karpát

Názorná ukážka pôdnej vzorky z Malých Karpát

 

Ako dopadla ochutnávka

 

Riadené ochutnávky Braňových vín sú zaujímavé nielen jeho rozprávaním, ale aj samotným vínom. Prechutnali sme celkom 11 vzoriek, z ktorých väčšina boli ročníky 2014, teda vína na začiatku svojho života. Na ochutnávke sa zúčastnila asi tridsiatka ľudí, ktorá si robila svoje individuálne hodnotenia. Na záver každý dvihol ruku za svoje 3 najobľúbenejšie vína večera.

Podľa poradia umiestnenia to boli:

  1. Rizling rýnsky, ročník 2011, suché
  2. Alibernet, ročník 2013, suché
  3. Merlot rosé, ročník 2014, suché

 

Vinocentrum vo Svätom Jure bolo zaplnené do posledného miesta

Vinocentrum vo Svätom Jure bolo zaplnené do posledného miesta

 

A ktoré vína sa najviac páčili mne?

  1. Alibernet, ročník 2013, suché
  2. Veltlín na šupkách, ročník 2011, suché
  3. Frankovka rosé, ročník 2014, suché

Veľmi príjemne ma prekvapila kondícia mladých vín Merlot a Cabernet Sauvignon, ktoré ešte stále vyzrievajú v drevených sudoch. Ak Braňo vydrží tlaky zákazníkov, o rok sa môžeme tešiť na krásne vína. Z bielych vín na mňa zapôsobili 2011-tky, ktoré sa žiaľ dochovali už iba v homeopatickom množstve. Je to šampión ochutnávky Rizling rýnsky a veľmi svojrázny Veltlín na šupkách.

Ak by som mal za seba vyzdvihnúť jedno víno z ochutnávky, ktoré by ste určite mali vyskúšať, je to Alibernet z ročníka 2013. Krásne víno s výraznou alibernetovskou trieslovinou, ktoré vyzrievalo jeden rok v drevenom sude a momentálne oddychuje v nereze. Keď pôjdete niekedy cez Svätý Jur, nezabudnite sa zastaviť u Braňa Bahnu vo ViNOCENTRE.

 

Vzorky degustovaných vín

Vzorky degustovaných vín