Festivaly vína

Vinárske festivaly a podujatia

Vinárske festivaly a podujatia

Víno sa definitívne zbavilo nálepky lacného zmesového nápoja pochybnej kvality, predávaného pod značkovými názvami. Verejnosť zaevidovala tento výrazný posun smerom ku kvalite a originalite, výsledkom čoho je dnes veľký záujem o podujatia spojené s ochutnávkou domácich vín.

Vinárska Akadémia Online teraz na DVD v predpredaji !

ZOBRAZIŤ OBSAH DVD

Vznikli rôzne vínne cesty a vinárske spolky, ktoré organizujú množstvo akcií, súťaží, prehliadok či dní otvorených pivníc. V súčasnosti je na jar či jeseň týchto aktivít niekedy až toľko, že prakticky každý víkend je možné vyplniť početnými degustáciami kvalitných domácich vín.

“Dnes sa koná v každej významnejšej vinohradníckej obci vinárska súťaž či ochutnávky v rámci otvorených dverí, ktoré sa organizujú lokálne, ale aj v rámci väčších vínnych ciest.”

V minulosti mali stabilné miesto v kalendári tri sviatky – dňa 25. mája sviatok sv. Urbana, patróna vinohradníkov a vinárov, 11. novembra na svätého Martina sa ochutnávalo mladé víno a na jeseň bolo obľúbené vinobranie, ktoré vyjadrovalo radosť z pozbieranej úrody hrozna.

Tieto tradície sa dodržiavajú aj dnes, sú však doplnené o ďalšie aktivity, ktorých cieľom je prezentácia jednotlivých vinárstiev a popularizácia vína. Medzi naše najvýznamnejšie súťaže vín patria Vínne trhy Pezinok, Vitis Aurea v Modre, Vino Tirnavia v Trnave, Muvina Prešov ktorá sa organizuje pod záštitou parížskeho O.I.V. či Vino Laugaricio v Trenčíne. Sto najlepších slovenských vín je potom umiestnených v Národnom salóne vín Slovenskej republiky.

“Vyhľadávané sú aj ochutnávky vín vo Svätom Jure (Deň Svätojurských pivníc), v Pezinku (Pezinské vínne pivnice), v Modre (Deň modranských pivníc) či na Tokajskej vínne ceste.”

O obľube vína a jeho dosahu na turizmus svedčí aj fakt, že v súčasnosti máme u nás zaregistrovaných 11 vínnych ciest. Najvýznamnejšou z nich je Malokarpatská vínna cesta, ktorá organizuje, okrem iného, dva krát ročne veľmi populárne dni otvorených pivníc od Bratislavy po Trnavu. Medzi etablované patrí aj Tokajská vínna cesta a Nitrianska kráľovská vínna cesta.

V poslednom období sú veľmi populárne aj festivaly, kde okrem ochutnávky vín je zabezpečený aj bohatý kultúrny a gastronomický program. Veľmi známy je napríklad Strekovský vínny festival.