Štát vinohradnícku pôdu znárodnil a sústredil na efektívne dorábanie veľkého množstva vína, cieľom ktorého bola skôr kvantita, ako dôraz na kvalitu. Na druhej strane sa plocha vinohradov zdvojnásobila.
Investície do nových moderných lisovacích zariadení, nerezových tankov, chladiacich systémov udržiavajúcich počas prebiehajúcej fermentácie optimálnu a stabilnú teplotu či uplatňovanie vedeckých poznatkov z oblasti biotechnológie, mikrobiológie a fyziky spôsobilo, že u nás sa v súčasnosti dorábajú vína na takej kvalitatívnej úrovni, ako nikdy v minulosti.
Moderné výrobné postupy dnes praktizujú ako menšie rodinné vinárstva, tak aj stredne veľké firmy, ktoré sú dnes hlavnými nositeľmi kvality v tejto oblasti. Posledné roky však aj veľké podniky začínajú investovať do špičkovej technológie, ktorá im umožňuje pozitívne reagovať na vzrastajúcu kvalitu vín na našom trhu. Okrem nádob z nerezu sa na školenie a zrenie vín používajú aj drevené sudy. Špičkové červené vína zrejú často aj v barikových sudoch. Použitie moderných reduktívnych postupov pri dorábaní vína sa odráža aj v ich výslednej chuti.
Sú to spravidla svieže, ovocné vína s primárnou aromatikou, ktoré pôsobia čisto a povzbudivo. Výroba moderných vín si vyžaduje značné vstupné investície, preto časť najmä menších až drobných vinárov naďalej spracováva víno tradičným spôsobom, kedy hrozno po pomletí dlhšie leží na šupkách a neskôr zreje v klasických drevených sudoch. Víno býva ťažšie, potrebuje viac času na zrenie vo fľaši a často sa prejavuje výraznejšou prítomnosťou tanínov a trieslovín.