Klimatické podmienky

Klimatické podmienky pre rast
viniča na Slovensku

Klimatické podmienky na Slovensku

Dobré víno sa rodí už na kroch viniča, hovorí stará vinárska múdrosť. Aby však hrozno bolo dobre vyzreté a víno z neho malo harmóniu je nesmierne dôležité, v akých klimatických podmienkach a polohe vinič rastie.

Vinárska Akadémia Online teraz na DVD v predpredaji !

ZOBRAZIŤ OBSAH DVD

Víno pôsobí uťahano a prázdno, ak je hrozno len prezreté, plné cukru, avšak bez povzbudivej kyselinky. No na druhej strane je tiež neharmonické, ak má výraznú kyslosť a alkohol bez zvyškového cukru. Na tento základný prejav vína majú vplyv najmä klimatické podmienky.

Slovensko aj napriek postupne sa otepľujúcej klíme stále leží na severnej hranici pestovania viniča hroznorodého, v miernom podnebnom pásme. Znamená to, že v ideálnom prípade má vinič dostatok vlahy na jar a v lete, aby počas teplej a suchej jesene stihlo hrozno fyziologicky dozrieť a malo tak ideálny pomer medzi kyselinami a cukornatosťou.

“Vďaka dostatočným zrážkam či striedaniu teplých dní a chladných nocí na jeseň sú naše oblasti vhodnejšie skôr na výrobu vysoko kvalitných bielych a ružových vín.”

V týchto vínach je tak dostatok sviežosti, množstvo primárnych ovocných či rastlinných vôní a pri dostatku cukornatosti a alkoholu sú to krásne plné vína s dlhšou dochuťou. Práve toto je typický charakter vína z našej klimatickej zóny, ktorý je v stredomorskom podnebnom pásme veľmi ťažko dosiahnuteľný.

“Predovšetkým v oblasti ružových vín má Slovensko ideálne predpoklady na obsadenie popredných miest na svetovej vinárskej scéne. Výsledky posledných ročníkov z niektorých svetových súťaží vín tomu dávajú za pravdu.”

Modré muštové odrody, z ktorých sa produkuje červené víno potrebujú na jeseň naopak dlhší čas na dozretie, ktorý im môže zabezpečiť najmä dostatočne intenzívne slnko a menej zrážok. To je hlavný dôvod, prečo v našich klimatických podmienkach nie je každý ročník vhodný na výrobu veľkých červených vín a o to sú vzácnejšie. Slovenské červené vína potrebujú na získanie harmónie okrem kvalitného hrozna aj čas. Ten je potrebný zvlášť na to, aby triesloviny, ktoré sa v týchto vínach vyskytujú, stali jemnejšie a elegantné. S konzumáciou slovenských červených vín sa preto netreba ponáhľať a nechať im dostatok priestoru na vyzretie.