Muštové odrody členíme na biele, tokajské a modré. Nie každá odroda sa hodí do každej oblasti či pôdy. Z tohto dôvodu vzniklo na Slovensku šesť vinohradníckych oblastí, z ktorých každá má svoje špecifiká.
Rozhodne sa u nás darí aj Rizlingu rýnskemu a Tramínu červenému. V posledných rokoch sa začínajú presadzovať aj komerčne úspešné vína ako Chardonany, Sauvignon či Rulandské biele a šedé. V kategórii skorších a mladých vín majú nezastupiteľné miesto odrody ako Iršai Oliver, Muškát Ottonel či Muškát moravský. Kto by rád vedel, aké vína sa pili v minulosti, mal by siahnuť po Silvánskom zelenom alebo Dievčom hrozne.
Z modrých muštových odrôd hrajú na Slovensku prím Frankova modrá a Svätovavrinecké. Za posledné roky u nás výrazne vzrástli výsadby Cabernet Sauvignon a Alibernet, ktorý má u nás veľmi dobré podmienky. Do našich viníc neodmysliteľne patria aj odrody Rulandské modré (Pinot Noir) či Modrý portugal.
Významným slovenským príspevkom do svetovej vinárskej originality sú nepochybne slovenské novošľachtence, teda odrody, ktoré boli vyšľachtené práve do našich podmienok. Postarali sa o to najmä slovenskí šľachtitelia Dorota Pospíšilová, Ondrej Korpás a Tibor Ruman. Práve z ich ‘dielní’ vzišli biele vína ako Devín, Noria, Milia či slovenské ‘modré rieky’ Dunaj, Hron, Nitria, Rudava, Váh a Rosa. Tieto odrody a vína z nich vyrobené sú nepochybne našim unikátom a márne by ste ich hľadali v okolitých krajinách. Niektoré z nich sú už teraz veľmi obľúbené, napr. Devín či Dunaj, iné si ešte len postupne hľadajú svoju cestu ku konzumentovi.