Inovácie v degustácii vína

Inovácie v degustácii vína

  • Posted by marian
  • On 19. apríl 2015
  • Comments
  •  

Pred pár dňami sme sa stali svedkami historicky prvej online degustácie vín naživo na Slovensku. Pred webkameru sa s nami posadil vinár Jozef Repa z rodinného vinárstva Repa Winery. Degustovalo sa 6 vín a samotná ochutnávka s výkladom Jozefa Repu trvala takmer 2 hodiny.

Účastníci online degustácie si vopred zakúpili degustačné sety aby sa v určený termín pripojili na živé online vysielanie. Degustáciu moderovali Marian Hlavačka z Winecademy.eu a Martin Motáček z Wineshop.sk

“Myslím, že na prvú živú online degustáciu to nebolo najhoršie. Mali sme síce po 1,5 hodine menší technický zádrhel s obrazom, ale ten sme vyriešili do 5 minút. Aspoň si hostia mohli odskočiť na toaletu.” konštatuje Marian Hlavačka. Jozef Repa je človek, ktorý víno vie robiť a o víne vie aj výborne rozprávať. V rámci degustácie sa načali rôzne zaujímavé témy súvisiace s vínom.

“Chvíľu sme sa aj obávali či degustácia netrvá príliš dlho, ale hostia sa nás snažili prostredníctvom četu ešte spomaliť. A to sme na jedno víno strávili približne 20 minút. Ukázalo sa, že online degustácia je špecifická aj z hľadiska rozprávania sa o víne. Na osobnej degustácii u vinára by asi nikto nechcel čakať 20 minút na ďalšiu vzorku. Je to asi aj tým, že sa spoločne stretne viacej priateľov a tí popri tom medzi sebou diskutujú a tak potrebujú medzi vzorkami viac času na zhodnotenie.” povedal Martin Motáček.

“Pre nás to bol aj taký malý test či môže byť degustácia cez internet naživo prínosná pre účastníkov. Ukázalo sa, že áno, pretože čet je ideálny nástroj ako sa môžu pýtať vinára svoje vlastné otázky. My tieto otázky priebežne počas vysielania tlmočime vinárovi a ten ich naživo zodpovedá.” dodal Marian Hlavačka.

A ako dopadla samotná degustácia? Jej záznam si môžete pozrieť v archíve na www.edegustacie.sk

Archív je dostupný v rámci členskej sekcie. Ak nie ste ešte zaregistrovaní na eDegustacie.sk, je potrebné sa najprv zaregistrovať aby ste si mohli pozrieť záznam degustácie s Jozefom Repom.