Dedičstvo

Slovensko, tam kde sa rodí víno

Slovensko, tam kde sa rodí víno

Slovensko prekvapuje už stáročia okolitý svet svojim dobrým vínom. Vďaka pestrosti svojho prírodného, klimatického, pôdneho či kultúrneho dedičstva je nezameniteľné so žiadnym iným štátom. Táto originalita a rôznorodosť sa prejavuje aj v jeho vínach.

Vinárska Akadémia Online teraz na DVD v predpredaji !

ZOBRAZIŤ OBSAH DVD

Vína zo Slovenska sú osobité podľa oblasti, v ktorých hrozno dozrievalo a spôsobu, akým ho vinár dorábal.

“V zásade možno uviesť, že sme krajina poctivých bielych vín a máme obrovský potenciál vo výrobe vín ružových.”

Prísne svetové parametre znesú aj naše špičkové prírodne sladké vína a niekoľko posledných ročníkov potvrdzuje, že vieme dorobiť aj veľké červené vína. Máloktorá iná, rozlohou porovnateľná zem sa môže pochváliť takým širokým spektrom vín. Pôdna rozmanitosť a rukopis vinára majú za následok, že v našich pivniciach dozrievajú najmä biele odrodové vína, ktoré sú svieže, expresívne a plnšie štruktúrovane. Vplyv globálneho otepľovania cítiť aj v našich zemepisných šírkach, čo sa odzrkadlilo na stále vzrastajúcej úrovni červených vín, ktoré potrebujú dostatok teplých a slnečných dní. To v minulosti nebývalo pravidlom.

“V posledných rokoch z týchto prírodno-klimatických vlastností profitujú aj naše ružové vína, ktoré sa svojou ovocnosťou a príjemnou kyselinkou právom zaraďujú k absolútnej svetovej triede.”

Návštevníci, ktorí k nám zavítajú prvý krát, sú príjemne zaskočení. Chutí im Račianska frankovka, modranský Otonel, nitriansky Tramín, strekovský Devín, či slávny Rizling rýnsky z Belej. Nesmieme zabudnúť ani na stáročnú tradíciu výroby prírodne sladkých a oxidatívnych vín ako je skvelé Tokajské či dorábanie sektov a vín šampanského štýlu.

Slovakiawines.com