
Víno je nuda – časť prvá
- Posted by marian
- On 27. február 2015
- 0 Comments
Nuž, aj takto by sa dala v troch slovách opísať aktuálna situácia v komunikácii vína smerom ku spotrebiteľovi. Chcem poukázať na to, prečo víno tak výrazne zaostáva za svojimi konkurentmi ako je pivo či energetické nápoje. Tiež upozorniť na neefektívnu komunikáciu s mladšou generáciou, ktorá sa o víno takmer nezaujíma. Situácia však nie je beznádejná, riešenie našťastie existuje. Chce to iba odvahu vystúpiť z radu a skúsiť veci robiť inak.
Kde sa stala chyba
Budem písať o svojich skúsenostiach s vinárstvom na Slovensku, ale podľa mojich pozorovaní je to v prevažnej miere rovnaké na celom svete. Kde sa teda stala chyba? Vinár má potrebu robiť všetko sám, mať všetko pod vlastnou kontrolou. Je to dôsledok akejsi formy nedôvery voči všetkému a všetkým.
Je dôležité, aby všetky aspekty podnikania vo firme robili ľudia, ktorí sa v danej oblasti vyznajú, chápu súvislosti a sledujú posledné trendy. Vinár vyrába víno, účtovníci účtujú a marketéri sa venujú komunikácii produktu alebo značky smerom k spotrebiteľovi. Ak si chcete získať dôveru zákazníka, musíte najprv dokázať dôverovať druhým vy sami.
Je potrebné vystúpiť z radu
Mnoho vinárstiev má kvalitne vybudovanú obchodnú značku a firemnú identitu. Majú pôsobivé logo, krásne vignety, z času na čas aj kvalitne a dokonca viacjazyčne spracované webstránky. No tu sa ich marketingové aktivity zvyčajne končia. Treba si uvedomiť, že toto je iba základ, pristávacia plocha potenciálneho zákazníka. Spotrebiteľ však dokáže pristáť iba na dvore toho, o kom vie, že existuje a s kým emocionálne rezonuje.
Drvivá väčšina vinárstiev podceňuje komunikáciu svojej značky a produktov smerom k spotrebiteľovi. Marketingové aktivity robia ad hoc, bez obchodnej stratégie, bez plánovania a bez špecifikácie cieľovej skupiny. Prečo? Jednoducho to chcú mať sami pod kontrolou a držia sa spôsobu komunikácie, ktorý je im vlastný a blízky.
Komunikujú sa veci ako terroir, počet získaných medailí na výstavách vín, Decanter, Parker, cukor a podobne. Netvrdím, že tento druh informácii je zlý, ale určite je nefunkčný ako prvý kontakt smerom k spotrebiteľovi. Spotrebiteľ potrebuje rýchly a pozitívny impulz aby si povedal, “tak toto chcem skúsiť!“.
Ako cestou sa vybrať
Svet je dnes presýtený informáciami a každý ich selektuje na základe rovnakého vzorca. Ak ma okamžite nezaujmete, nebudem vám venovať ani päť sekúnd svojho života. Ak sa na to pozrieme zo strany konzumenta, je niečo zaujímavé na tom keď nám stovky vinárstiev rozprávajú neustále o tom istom? Svet vína je veľmi komplikovaný aby sme dúfali, že konzument bude venovať hodiny tomu, aby pochopil všetky súvislosti.
Jediné čo funguje sú emócie. Ľudia sa chcú zabávať a byť zabávaní. Ak ich nemáte čím zabaviť, ušetrite si kopu energie a finančných prostriedkov na reklamu a marketing. Je potrebné sa sústrediť na miesta, kde sa dá efektívne osloviť čo najviac ľudí. Áno, mám na mysli internet a sociálne siete, kde sa zdržiava drvivá väčšina internetovej populácie.
Čas je dôležitý
Aby nám spotrebitelia venovali svoju pozornosť, musí byť ich čas využitý čo najlepšie. Ak hľadáte na internete odpoveď na svoju otázku a zobrazia sa vám dva druhy informácie – dlhé textové vysvetlenie a pár minútový video návod. Po ktorej odpovedi siahnete? Predpokladám, že väčšina klikne na video.
Video je dnes najefektívnejší komunikačný nástroj. Je dôležité sa vo videu nezameriavať na produkt, ale vnímať ho ako prostriedok na komunikáciu. Komunikovanie medailí, počet získaných bodov, či špecifiká daného terroiru jednoducho ľudí na internete nezaujíma.
Najmasovejší záujem verejnosti zaznamenalo video a víno od Mirabeau Wines, ktoré bolo otvorené pomocou topánky. Video za 13 mesiacov od zverejnenia bolo pozreté viac než 9,5 milión krát a výrazne pomohlo predaju tejto značky.
Keďže si uvedomujem, že čas každého z nás je dôležitý, pokračovanie tohto článku zverejním až o pár dní. Budem rád ak nás všetkých podnieti tento článok k spoločnej diskusii na tému komunikácia vína smerom ku spotrebiteľovi. Privítal by som, aby svoje názory na marketing vína posielali vinári a svoje skúsenosti tiež zdieľali konzumenti vína. Čo vás presvedčilo, aby ste si kúpili alebo ochutnali konkrétne víno?
POKRAČOVANIE ČLÁNKU UŽ O PÁR DNÍ. SLEDUJTE NÁS NA FEJSBUKU.