
Ovplyvňuje tvar pohára chuť a vôňu vína?
- Posted by marian
- On 25. september 2014
- 0 Comments
- poháre na víno, vôňa vína
Dalo by sa s trochou nadsázky povedať, že koľko druhov vína, toľko existuje pohárov. Záleží na tom z akého pohára pijeme víno? Záleží.
Ľudské čuchové ústroje sú dosť citlivé na to aby rozoznali tisícky rôznych vôní. Problém evolúcie spočíva v tom, že náš nos posúvame do úzadia a omnoho viac sa spoliehame na náš zrak. Zrak nás dokáže veľmi ľahko oklamať, no pri nose sa pomýliť nedá. Samozrejme iba v prípade, že každú vôňu s ktorou sa stretneme dokážeme aj slovne opísať, čo už je veľmi náročná úloha a chce to roky praxe. Nášmu nosu však môžeme ľahko pomôcť prijať koncentrovanejšiu dávku vône prostredníctvom vhodne tvarovaného pohára.
Typický pohár na víno sa skladá z troch častí. Podstavec, stopka a kalich. Úloha podstavca je jasná – slúži na to aby sa dal pohár, alebo presnejšie povedané kalich bezpečne postaviť bez hrozby prevrátenia. Stopka spája kalich s podstavcom a rukou držíme za ňu celý pohár. Do kalicha sa nalieva víno a svojim tvarom pomáha tomu aby sa v ňom ideálne koncentrovali prchavé vône. Preto by mal byť dosť veľký na to aby sa doňho zmestil aj náš nos.
Sklenené poháre na víno ako ich poznáme dnes sa začali vyvíjať v 19.storočí aby poskytli našim zmyslovým orgánom (oči, nos a ústa) čo najväčší pôžitok. Podajte niekomu pohár na stopke a podľa spôsobu akým ho drží sa dozviete či je znalec vína.
Prečo sa má pohár na víno držať za stopku a nie za kalich? Dôvodov je niekoľko.
- Aby sme si neohrievali naliate víno. Výnimkou je iba prípad, ak vám niekto naleje podchladené víno. Ak nechcete dlho čakať, kľudne vložte kalich do dlane a s vínom trochu pokrúťte. Takto si ho môžete ohriať na vhodnú teplotu.
- Aby ste si “nezacapkali“ krásne vyleštený pohár. Kalich zalepený od otlačkov prstov nielenže vyzerá zle ak si chcete s niekým štrngnúť, ale navyše vám bráni skúmať víno zrakom.
- Aby pri štrngnutí poháre pekne cinkli
Niekto zvykne držať pohár dokonca za podstavec. Nie je síce na tom nič zlé a vínu tým určite neublížime, no pripomína to skôr žonglérske vystúpenie.
Naozaj ovplyvňuje tvar pohára chuť a vôňu vína?
Spôsob ako a z čoho sa napijeme, ovplyvňuje vo veľkej miere naše čuchové orgány. Tie nám poskytnú o to lepšiu spätnú väzbu, čím koncentrovanejšia vôňa sa do nich dostane. Fungujú v dvoch smeroch. Pri nadýchnutí nosom cítime priamu vôňu, no ešte výraznejšiu arómu cítime v zadnej časti ústnej dutiny pri vydychovaní. Aróma najlepšie vynikne keď sa vína napijeme, prehltneme a následne so zatvorenými ústami pomaly vydýchneme nosom. Arómu najviac cítime v zadnej časti ústnej dutiny.
Ideálny kalich má vajcovitý tvar, v ktorom môže víno voľne prúdiť, prevzdušňovať sa a uvoľňovať vlastné vône. Víno by sme mali nalievať do 1/3 objemu kalicha, tak aby sme v kalichu nechali dostatok priestoru na koncentráciu a pohyb vonných látok. Na kvalitné degustovanie vína postačí kalich o objeme 225 ml. Dávajte si pozor pri veľkých moderných kalichoch kde objem dosahuje aj 650 ml. V takomto prípade môžete pociťovať omamné účinky už po prvom pohári.
Je potrebné kupovať niekoľko sád pohárov aby som si vychutnal víno?
Ak si zakladáte súkromnú kolekciu pohárov na víno, vystačíte si s dvomi druhmi. Ideálna voľba aj z hľadiska prvej investície je súprava 6 kalichov vajcovitého tvaru na červené víno o objeme okolo 450ml a súpravu 6 “flautových“ pohárov (kalich v tvare flauty), ktoré sa používajú na šumivé vína a sekty. Poháre na bublinky by mali mať na dne kalicha zámerný zárez (kaz) v skle. Tento podporuje perlenie a tvorbu bubliniek.